HÜRRİYET GAZETECİ - GAZETECİLERİN BATUM VE DOĞU KARADENİZ GEZİSİ

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC) faaliyetlerine aralık vermeden devam ediyor. Gazetecileri yoğun gündemden biraz olsun uzaklaştırmak ve stres atmaları için Karadeniz ve Batum gezisi düzenledi.
Sabah saatinde yola çıkan gazeteciler önce yurt dışına Batum’a hareket etti. Bir liman kenti olan ve yıl boyunca önemli sayıda turisti ağırlayan Batum, yüksek gökdelenleri, lüks otelleri, modern binalarının yanında tarihi yapıları ve geniş yürüme alanlarıyla Karadeniz’e kıyı sakin bir ülke. Düz bir alana kurulan şehir, sahile paralel uzanan bulvarları ve göz alabildiğine büyük parklarıyla insanların yaşam alanlarını genişletiyor. 7 kilometre uzunluğundaki Batum Bulvarı, sunduğu birbirinden güzel aktivitelerle adeta göz dolduruyor.
TARİHİ MEKANLAR GEZİLDİ
Erzurum’dan hareket eden basın mensupları öncelikle Batum’un görülmeye değer mekanlarından biri olan Piazza Meydanı, Prag ve Venedik’te rastlanan astronomik saat, Batum Fener Kulesi, 2012 yılında inşa edilen ve Gürcü Alfabesi’ni sembol eden mekanlar ve Orta Cami gezildi. Gün boyu Batum’un tarihi ve doğal güzelliklerinin keyfini çıkaran gazeteciler, akşam saatlerinde ışıklı, müzikli su gösterisini izledi. Geç saatlerde Rize’ye geçen gazeteciler, sabah saatlerinde Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biri olan Belediye Mücavir Alanı, Milli Park, Doğal SİT ve Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi Ayder Yaylası’na hareket etti.
TABİAT HARİKASI AYDER YAYLASI
1350 metre yükseklikte yer alan, Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görüntüsüyle herkesi büyüledi. Tabiat harikası doğul görüntüleri fotoğraf makinaları ve telefonlarıyla her anı ölümsüzleştiren basın mensupları, Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ve Esadaş Turizme, gezide verdiği desten dolayı teşekkür etti.
BAŞKAN SEKMEN’E TEŞEKKÜR
Bu tür gezilerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini ifade eden Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selahattin Şener, gazetecilerin unutulmaz bir hafta sonu geçirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Esadaş Turizm Şirketi sahibi Ata Şenpolat ve Tur Rehberi Serdar Severoğlu’na desteklerinin camiayı çok memnun ettiğini dile getiren Şener, “Yoğun gündemin dışında gazeteci meslektaşlarımız ve üyelerimizle bir araya gelip, güzel bir hafta sonu geçirmiştir. Tarihi ve doğal güzellikler karşısında gazeteci arkadaşlarımız biraz da kendilerine zaman ayırmıştır. Katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyoruz” dedi.